Helft voedingsclaims op etiket deugt niet
DEN HAAG – Meer dan de helft van de voedingsmiddelen in Nederlandse supermarkten bevat een verkeerde voedingsclaim.
Dat blijkt uit onderzoek van de VWA tussen mei en oktober 2008. Uit het onderzoek bleek dat op 57 procent van de geëtiketteerde voedingsmiddelen minimaal één voedingsclaim niet conform de nieuwe verordening was vermeld.
'Dit wijst erop dat veel producenten hun etikettering nog niet hadden aangepast aan de eisen voor voedingsclaims', aldus de VWA.
Nieuwe verordening
Sinds 1 juli 2007 is er een nieuwe Europese claimsverordening. Hierdoor gelden voor alle lidstaten dezelfde regels voor de vermelding van voedings- en gezondheidsclaims op etiketten van voedingsmiddelen.
Op 31 juli 2009 zijn de overgangstermijnen voor voedingsclaims voorbij en moeten alle voedingsclaims voldoen aan de claimsverordening. Alleen voedingsclaims die niet in de bijlage van de verordening (pagina 16-18) voorkomen maar al vóór 2006 legaal op de markt waren in één van de lidstaten, mogen tot 19 januari 2010 worden blijven gevoerd.
Overigens gelden voor gezondheidsclaims andere overgangstermijnen.
Schriftelijk waarschuwen
De VWA onderzoekt of de situatie inmiddels verbeterd is, maar gaat vanaf 1 augustus 2009 producenten direct schriftelijk waarschuwen wanneer voedingsclaims niet aan de verordening voldoen.
Voedingsclaims suggereren of stellen dat een levensmiddel bepaalde heilzame voedingseigenschappen heeft, zoals bijvoorbeeld '50 procent minder vet' of 'light' (zie foto).
Factsheet Monitoring voedingsclaims 2008
Een artikel over het onderzoek naar voedingsclaims is te lezen in Elsevier Voedingsmiddelen Industrie van 21 augustus 2009.
Lees ook:
Claimsverordening van kracht (2 juli 2007)
Xylitol-claim erkend in EU (1 juli 2009)
Claims laten Nederlander koud (25 juni 2009)
Kijk in ons nieuwsoverzicht voor:
Alle berichten over claims






Jaaroverzicht 2009




