Koffiedik kijken in crisistijd (Foodplatform)
De economische crisis raakt mondiaal aan alle aspecten van het leven. Wereldwijd trekken bedrijven de spreekwoordelijke broekriem aan om de voorspelde magere jaren zonder al te veel kleerscheuren door te komen. Zo ook koffieketen Starbucks. Jarenlang was Starbucks hét schoolvoorbeeld van gezonde bedrijfsvoering, slimme marketing en onbegrensde expansie, maar nu verkeert ook deze koffieketen in grote financiële problemen.
Om het tij te keren gaan er dit jaar maar liefst 300 Starbucks filialen dicht, naast de al eerder aangekondigde sluiting van 600 Amerikaanse en 61 Australische filialen. Bovendien zette oprichter en CEO Howard Schultz solidair het mes in zijn eigen jaarsalaris: in plaats van 12 miljoen dollar neemt hij dit jaar slechts een schamele 10.000 dollar mee naar huis.
Maar Starbucks gaat verder in het gevecht tegen de recessie. Afgelopen week werd bekend dat de koffieketen een eigen oploskoffie introduceert. Hiermee wil Starbucks niet alleen nieuwe markten aanboren, maar tegelijkertijd ook minder afhankelijk worden van zijn dure meeneemkoffie. Concurrentie binnen de eigen gelederen om die eigen gelederen op de been te houden. Ook een koffieketen in het nauw maakt rare sprongen…
En dat zette me aan het denken over de Nederlandse koffiecultuur. In tegenstelling tot het buitenland, is het in Nederland eerder regel dan uitzondering dat bedrijven hun werknemers de koffie gratis aanbieden. Weinig bedrijven die daar een vergoeding voor vragen, weinig werknemers die dat bakje troost niet als vanzelfsprekend beschouwen.
Maar waar ligt de grens tussen wat 'normaal' is en gezond ondernemerschap in tijden van crisis? Een klein rekensommetje leert dat er enorm veel valt te besparen als er wel een vergoeding wordt gevraagd voor de werkkoffie. Uitgaande van 4,5 miljoen actief werkenden in Nederland, een prijs per kopje van 0,25 euro en een gemiddelde van bijna 4 kopjes per persoon per werkdag, schenken wij jaarlijks al gauw zo’n 1,25 miljard euro weg, oftewel 1.250.000.000 euro!
Misschien toch nog eens goed over nadenken, de volgende keer als u weer bij dat duurbetaalde koffieapparaat staat of gewoon even uw gedachten laat gaan bij het drinken van uw eigen welverdiende gratis kopje koffie.












Juist in deze tijden is hollandse kleinzieligheid niet de manier om het hoofd boven water te houden.
De enige manier om het hoofd boven water te houden is slim inspelen op de wensen van de markt. Dus achteroverhangende managers, logge multinationals en uitgekookte boekhouders zullen moeten bloeden voor hun arrogante gedrag de afgelopen jaren. De koffie van de gewone werknemer heeft daar niets mee te maken. Een miljoentje minder voor de CEO, dat helpt minstens even goed.